UXDE dot Net

Žlčníková diéta

By -

Pri problémoch so žlčníkom musíte prijať do svojho života žlčníkovú diétu. Inak sa môže stať, že tieto problémy prerastú do bolestivých záchvatov.

Čo jesť pri žlčníkovej diéte

Žlčníková diéta sa snaží vyhýbať sa tým potravinám, ktoré váš organizmus zaťažujú a dráždia. Zo stravy musíte vylúčiť bravčové mäso, ktoré je mastné, rovnako ako hus, kačicu, vnútornosti, slaninu, salámy, údeniny, oškvarky, klobásy a samozrejme vyprážané jedlá. Je nutné vynechať koreniny ako je čierne korenie, červená paprika, horčica a podobne.

Neprospeje vám čerstvé pečivo ani chlieb, palacinky, produkty z kysnutého cesta, omelety, praženica a ani cukrárenské pochúťky. Žlčníková diéta nedovoľuje jesť mastné a tučné jedlá, tie žlčník zaťažujú najviac.

Zo zeleniny by ste sa mali vyhnúť tomu druhu, ktorý nafukuje. Zvykne to byť kel, kapusta, fazuľa, hrach a šošovica. Ostatnej zeleniny sa však nemusíte báť, v pokoji si doprajte zemiaky, alebo všetku dusenú zeleninu. Vajíčko konzumujte bez žĺtka.

Chudé mäso varené, dusené, grilované alebo pečené vášmu žlčníku neprekáža. Teľacie, kuracie, mladé hovädzie, zajac, holub, morka, sladkovodné ryby a rybie filé ponúkajú pestré spektrum jedál bohatých na chuť, aj na výživovú hodnotu.

Ovocie si dajte bez jadierok a šupiek a ovocné šťavy môžete všetky, okrem hruškovej. Mliečne výrobky nevadia, ale musia to byť tie so zníženým obsahom tuku. Teda nízkotučné syry, jogurty, mlieka. Vyhnite sa plesňovým a zrejúcim syrom.

Káva, kakao, ani alkohol sa so žlčníkovou diétou nepriatelia a je treba obmedziť ich v čo najväčšej miere. Sýtené nápoje je lepšie nechať radšej v regáloch obchodu.

Zeleninová, zemiaková, krupicová, karfiolová, ryžová alebo polievka z ovsených vločiek vám možno budú chutiť a žlčník nebude namietať.

Pri varení sa snažte veľa nesoliť, aj olejom šetrite pokiaľ je to možné. Na druhej strane existuje množstvo čajov a bylinkových odvarov, ktoré vášmu žlčníku prospejú a tými šetriť nemusíte.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>