UXDE dot Net

Diéta pri refluxe

By -

Ako sa prejavuje reflux

Reflux sa prejavuje sťaženým prehĺtaním, pocitmi cudzieho predmetu v hrtane, bolesťou za hrudnou kosťou a tiež zápalmi hrtana a chrapotom. Je to porucha svalového zvierača, ktorý sa nachádza v mieste prechodu pažeráka do žalúdka. Keď je tento zvierač porušený, obsah žalúdka sa spolu so žalúdočnými šťavami vracia späť do pažeráka a dutiny ústnej. Tráviace šťavy obsahujú kyselinu chlórovodíkovú, ktorá spôsobuje v pažeráku problémy. Reflux najčastejšie komplikuje život ľudom s obezitou alebo ženám v gravidite.

Princíp diéty pri refluxe

Diéta pri refluxe je dlhodobá, spočíva v potravinách, ktoré nie sú dráždivé. Je dôležité v jedálničku obmedziť množstvo bielkovín. Tie sa nachádzajú v jedle živočíšneho pôvodu. Odporúčanie pri
refluxe znie: zredukovať, alebo sa celkom vyhnúť príjmu mäsa, vajec, syru a cukrov, ktoré spôsobujú prekyslovanie. Naopak, vhodná je zásadotvorná strava – obilniny, hlavne pšeno. Dobrá je zelenina, ale predovšetkým v tepelne upravenom stave, taktiež malé množstvo strukovín, pripravených tak, aby nenadúvali. Pri tejto diéte sú nevhodné kvasené uhorky alebo iná kvasená zelenina, ocot a kysnuté pečivo. Korenené jedlá by sme si taktiež mali odpustiť.

Pri problémoch s refluxom je dobré dodržiavať celkovú diétu a znížiť telesnú hmotnosť. Je dôležité jesť menšie porcie, radšej niekoľkokrát denne, ale neprejedať sa a nejesť dve – tri hodiny pred spaním.

Jedálniček diéty pri refluxe

K zmenenej životospráve pri diéte s refluxom patrí zníženie alebo vylúčenie kávy, cigariet, sladkostí a tukov. Je potrebné vyhnúť sa čokoláde, mastným jedlám, šumivým minerálkam a alkoholu vo všeobecnosti.

Spať sa odporúča tak, aby bola hlava o niečo vyššie a neprichádzalo tak prieniku kyseliny chlorovodíkovej do pažeráka.

Ak ťažkosti pretrvávajú, je nevyhnutné podstúpiť medikamentóznu liečbu, ktorá pomôže zbaviť sa nepríjemných ťažkostí spojených s refluxom.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>