UXDE dot Net

Diéta GER

By -

Diéta GER je pre ľudí, ktorí trpia gastroezofageálnym refluxom. Je však zdravá a vhodná pre každého, pokiaľ sa dodržuje prísun dostatočných nutričných hodnôt. Reflux má zhruba polovica detí od narodenia do tretieho mesiaca života. Spôsobuje ho nedokončený vývoj zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, kedy sa žalúdočná šťava vracia späť do pažeráka. U dospelých sa prejavuje predovšetkým u tých jedincov, ktorí trpia nadváhou, pijú alkohol, fajčia, konzumujú stravu s vysokým podielom tukov a jedia pred spaním.

Príznaky GER

GER je sprevádzaný pálením v hornej časti hrudníka, ktoré siaha až do hrdla. Okrem pálivej bolesti, ktorá budí uprostred noci, sa môže sa objaviť i zvracanie, bolesti brucha, trpkosť v ústach a sťažené prehĺtanie.

Čo robiť pri GER

Pri GER treba znížiť svoju váhu, pretože práve nadváha je hlavným tvorcom problémov. Diéta je nastavená tak, aby strava šetrila zažívací trakt v čo najväčšej miere. Zo stravy vynecháme korenené jedlá, tvrdé kôrky, hrianky a jedlá, ktoré sú horúce alebo studené. Vylúčime strukoviny a kapustu, ktoré nafukujú a pri varení sa zaobídeme aj bez cesnaku a cibule. Ovocie so zrniečkami takisto nie
je najlepšia voľba. Ešte horšou voľbou sú tučné mäsá, bravčové, hovädzie alebo tučné mliečne výrobky. Sladké a kyslé potraviny tiež nejeme.

Jedálniček pri GER

Snažíme sa voliť nízkotučné jedlá, korenie môžeme nahradiť bylinkami, čokoládu zasa zdravým ovocím. Pri tejto diéte je podstatné nepiť bublinkové nápoje, alkohol, kávu a nefajčiť cigarety. Dôležitým faktom zostáva nejesť aspoň dve hodiny pred spaním a hlavne neprejedať sa. Znížime tým možnosť návratu žalúdočného obsahu do pažeráka, to docielime aj správnou polohou v posteli.
Pustiť sa do diéty GER teda znamená aj zlepšiť svoj životný štýl, stravovať sa zdravšie a obmedziť všetky škodliviny. Pretože reflux pravdepodobne naznačuje, že s naším životným štýlom nebude všetko tak úplne v poriadku.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>