UXDE dot Net

DASH diéta

By -

Čo je vlastne DASH diéta

DASH diéta je diéta, ktorá poskytuje množstvo výhod, okrem toho, že vás pripraví o nadbytočné kilogramy, je pre vaše telo dokonca aj zdravá. Pôvodne bola táto diéta určená pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom – teda hypertenziou. V praxi sa však zistilo, že je veľmi účinná aj pri zhadzovaní nechcených kilogramov. Celý jej názov znie Dietary Approaches to Stop Hypertension.

Teda okrem toho, že s touto diétou znižujete krvný tlak a hladinu cholesterolu vo svojom tele, chránite sa pred pred chorobami srdca, diabetesom a dodávate organizmu látky, ktoré vás chránia pred rakovinou, čím zlepšujete svoje zdravie a chránite sa pred ďalšími zdravotnými problémami. Princíp DASH diéty sa vyznačuje konzumáciou stravy bohatej na vlákninu, draslík, vápnik a horčík. Úspešná diéta spočíva vo výbere potravín bohatých na živiny, ale s nízkym obsahom tukov, hlavne nasýtených.

Jedálniček DASH diéty

Hlavnou súčasťou takto upraveného jedálnička je množstvo ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných cereálií, semien a orechov, môžete konzumovať aj hydinové mäso, či ryby. Konzumácie mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku sa taktiež nemusíte báť. Ale červeného mäsa, sladených nápojov, sladkostí a pridaného cukru už áno, tie by ste mali vynechať. Stravovanie v DASH diéte znižuje spotrebu sodíka vo vašom tele, ten je zodpovedný za zvyšovanie krvného tlaku.

Nepotrebujete žiadne špeciálne recepty, jediné, o čo sa musíte starať je, aby ste mali dostatočný prísun vitamínov, bielkovín, minerálov, sacharidov a fyzického pohybu, ktorý patrí ku každému chudnutiu. Objem potravín, ktoré by ste mali za deň skonzumovať, je závislý od množstva kalórií, ktoré dokáže vaše telo za deň spotrebovať, ten je u každého iný – záleží od veku, váhy a rozsahu pohybu.

S DASH diétou sa nemusíte obávať zlovestného jojo efektu, ale naopak, okrem toho, že schudnete nechcené kilogramy, bude to navyše cestou, ktorá je vášmu telu zdravá, príjemná a prospešná.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>